strój na motor
strój na motor

Jak wybrać odzież motocyklową? Poradnik

Strój na motocykl powinien chronić przed skutkami wypadku, być idealnie dopasowany i wygodny, zapewniać odpowiednią wentylację i mieć membranę. Wymagań jest wiele, zatem jak wybrać idealny strój?

Nie bądź jeźdźcem bez głowy – kup kask

Jest to podstawowy element wyposażenia motocyklisty. Nic dziwnego. Kask odpowiada za ochronę najważniejszej części ciała – głowy. Urazy odniesione podczas wypadku mogą być naprawdę poważne. Może dojść do wstrząsu mózgu w wyniku uderzenia, urazu podstawy czaszki i rdzenia kręgowego czy nawet skręcenia karku. Te obrażenia są bardzo groźne dla zdrowia i życia poszkodowanego, aby się ich wystrzec należy zainwestować w kask. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Zmierz obwód głowy – podobnie jak inne części garderoby kaski również mają różne rozmiary. Najbardziej wiarygodny pomiar uzyskamy, mierząc obwód około 2-3 cm powyżej linii brwi. Aby mieć pewność, że odczyt jest prawidłowy, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. 

Sama znajomość obwodu głowy nie wystarcza, aby znaleźć odpowiedni kask. Warto przymierzyć kilka modeli, zanim zdecydujemy się na zakup. Dobrze dobrany kask musi stawiać niewielki opór przy zakładaniu oraz równomiernie dociskać całą powierzchnię czaszki. Nie powinien jednak dotykać nosa i brody, ani nadmiernie uciskać skroni i czubka głowy. Trzymając głowę sztywno nie powinniśmy mieć możliwości przekręcenia kasku w prawo lub w lewo. 

Osoby na co dzień noszące okulary nie mogą zapomnieć o nich również podczas przymiarek. Szerokość oprawek ma wpływ na to, jaki rozmiar kasku ostatecznie wybierzemy. Warto się zainteresować kaskiem ze specjalnymi żłobieniami – dodatkowa przestrzeń na oprawę niweluje nacisk wywierany na skronie. 

Spodnie i kurtka motocyklowa

Przygotowując się do przejażdżki, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w kurtkę i spodnie gwarantujące komfort termiczny oraz ochronę w razie wypadku. O tej górnej części garderoby powstał już osobny wpis, do którego zapraszamy.

Porozmawiajmy o spodniach. Jak wybrać odpowiednie? W pierwszej kolejności należy przeanalizować teren, w jaki się wybieramy oraz sposób jazdy – tryb sportowy lub miejski.

  • Wyprawa w miejską dżunglę 

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wybranie jeansów motocyklowych oraz kurtki skórzanej lub tekstylnej. Niektóre z dostępnych na rynku modeli jeansów sprawdzą się zarówno w trasie, jak i na co dzień, dzięki odpinanej wewnętrznej warstwie – szortom z wbudowanymi ochraniaczami. 

  • Daleka droga do domu

Planując nieco dalsze podróże, warto wybrać zestaw przystosowany do turystyki motocyklowej. On jest funkcjonalny oraz wszechstronny – w zestawie turystycznym śmiało możesz pokonywać bliskie i dalekie trasy zarówno w ciepłe, jak i zimne dni, niestraszny im nawet ulewny deszcz. Komplet do podróży jednośladem powinien być wielowarstwowy, wykonany z najlepszych jakościowo materiałów i mieć wszytą membranę, która chroni odzież przed przemoknięciem, ale pozwala skórze swobodnie oddychać. 

Oferta sklepu motocyklowego Gdańsk

MS Mot oferuje szeroki wybór odzieży motocyklowej: kurtki, spodnie, buty, kaski, ochraniacze, rękawice oraz odzież przeciwdeszczową i ocieplającą. Sprzedajemy artykuły certyfikowanych firm, dbających o wysokie standardy produkcji. Zapraszamy do naszego sklepu i bloga o tematyce motocyklowej. 

Motocykle Quady